פירות

מנהל ענף הפירות במועצת הצמחים: חרף המלחמה- צפוי יבול שיא של כ-250 אלף טון פרי אבוקדו

מיון אבוקדו

מיון אבוקדו
צילום אבוקדו גל.jpg

ב'כנס מגדלי אבוקדו' של מו"פ צפון, שה"מ ומועצת הצמחים

הצלחה ל'כנס מגדלי אבוקדו', שהתקיים בעמק הירדן בהשתתפות מעל 200 חקלאים, ראשי ארגונים חקלאיים, מנהלי מפעלים וחברות, חוקרים ומדריכים בתחום האבוקדו, ביוזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל, שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

מפעל "פרי מטולה" נפגע מנ"ט: "התחושה לא טובה, לא מצליחים להחזירו לעבודה"

טיל נ"ט שנורה מלבנון פגע במפעל בית האריזה "פרי מטולה" שבמושבה, וגרם לנזקים במקום.

"התחושה לא טובה, אנחנו לא מצליחים להחזיר את המפעל", סיפר מנכ"ל בית האריזה וראש המועצה לשעבר קובי כץ. הוא ציין כי "'פרי מטולה' זה אחד המפעלים החשובים בישראל, הוא מספק פירות למדינת ישראל ולצבא ונחשב למפעל חיוני".

 

אשכולית, פומלית, ישראלית

זני הדר שפותחו בארץ הוצגו בכנס הפרדסנים

בימים של קיצוץ חריף במחקר ופיתוח חקלאי, זני פירות הדר שפותחו בישראל הוצגו בכנס של המגדלים בצפון | האשכולית 'עליזה' נותנת מענה לנוטלים תרופות נגד כולסטרול, והפומלית 'עינת' מתאפיינת ביבול שנתי עקבי

זני פירות הדר חדשים שפותחו בישראל הוצגו בכנס השנתי של פרדסני הצפון. ביניהם: זן האשכולית 'עליזה', שנותן מענה לנוטלים תרופות נגד כולסטרול, שצריכת רוב זני האשכוליות לא מומלצת עבורם.

"הם תובעים אותנו בהאג ואנחנו קונים מהם ענבים?"

אחרי סערת העגבניות מטורקיה: השף עזרא קדם בסך הכול נכנס השבוע למכולת השכונתית שלו בירושלים לערוך קניות הביתה,

ואז ראה שם על המדף ארגז ענבים מיובאים מדרום אפריקה. "יש מוטו לחסל את החקלאים בישראל, וזה לא התחיל היום"

הפתעה בישראל | זני פירות הדר חדשים

זנים חדשים של פירות הדר, לרבות קליפים (מנדרינות), תפוזים, אשכוליות ולימונים חסרי גלעינים, המלאים בוויטמין C ויעילים נגד מחלות חורף,

הוצגו ב'כנס פרדסני הצפון השנתי', כחלק מסדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות ביוזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאותבשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

מזקקת הליקרים בצל המלחמה: "אנחנו כאן אחד בשביל השני"

מזקקת הליקרים המשפחתית בהרי ירושלים נולדה בכלל במאה הקודמת באירופה

אבל אחרי שבני המשפחה הקימו אותה שוב בארץ והחליטו להשתמש רק בפירות מקומיים, הם מתמודדים עכשיו עם השלכות המלחמה ועם חקלאים במצוקה: "כולנו זוכרים מה נלקח מסבא רבא שלי אז בצ'כוסלובקיה על ידי הנאצים"

"חקלאי בלי וודאות ואמון לא יכול לעשות חקלאות"

אלון שוסטר

אלון שוסטר

צילום: עודד קרני(דובר משרד החקלאות)

הוועדה בראשות חבר הכנסת אלון שוסטר, איש הדרום, התכנסה ביום שלישי האחרון, כשחבר הכנסת עדכן בהודעה משמחת שקיבל מתושב בקיבוץ אורים,

על תחילתו של אסיף תפוחי האדמה.  הוא מיקד את הדיון בסימון אבני דרך ברורות לשיקום הכלכלה החקלאית ופיתוחה, מתוך דאגה לכך שלא מתגבשת תכנית ממשלתית ארוכת טווח לשיקום וליציאה מהמשבר. עושה הרושם מהשיח שעלה, שכל הגורמים אופטימיים, רתומים וממוקדי מטרה ועם זאת, עולים חששות מכך שקיצוצי תקציב יפגעו בפעילות ובתכניות משרד החקלאות לטובת החקלאים. 

היוזמה האזרחית החדשה שתסייע לחקלאים להמשיך לשרוד

ארגון השומר החדש וארגון SparkIL יוצאים במיזם חדש שיספק להם אפשרות לקבל הלוואת חירום של עד 100 אלף שקל בפריסה לחמש שנים

ללא ריבית, במטרה להקל עליהם ולאפשר את המשך הפעילות העסקית

המלחמה בעזה והעימות הצבאי בצפון יצרו בקרב משקים חקלאיים ועסקים קטנים נוספים אתגרים וקשיים כלכליים־תזרימיים. כעת, ארגון השומר החדש וארגון SparkIL יוצאים במיזם חדש שיספק להם אפשרות לקבל הלוואת חירום של עד 100 אלף שקל בפריסה לחמש שנים, ללא ריבית, במטרה להקל עליהם ולאפשר את המשך הפעילות העסקית.

פיתוח ישראלי: גלי קול יאריכו את טריות הפירות והירקות

חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן פיתחו שיטה שמאפשרת שימוש בגלי קול

בתהליך שנקרא סוניקציה, לפיתוח ציפוי ננו-חלקיקי מהחומר צ'יטוזן, שמקנה תכונות אנטי-בקטריאליות. התוצאה: חיי המדף של התותים במקרר התארכו

פיתוח חדש של חוקרים מהמחלקה לכימיה והמכון לננוטכנולוגיה באוניברסיטת בר-אילן יאפשר לשמור על טריותם של פירות וירקות ולהאריך את חיי המדף שלהם. החוקרים הסבירו כי הפיתוח יאפשר יצירת ננו-חלקיקים אכילים בשיטת הסונוכימיה - ציפוי הפירות והירקות בעזרת גלי קול באופן קל, מהיר וידידותי לסביבה, דבר שיאריך את חיי המדף של המאכלים.

כך תאחסנו פירות וירקות כך שיחזיקו מעמד יותר זמן

אשכולות בננות צריך לפרק, בצלים צריך לתלות, תפוחי אדמה אסור לקרר וגזר צריך לחתוך מייד לאחר הקנייה 

כל מה שצריך לדעת כדי שהפירות והירקות שקניתם בסופר לא יירקבו מהר מדי

שוב פתחתם את המקרר וגיליתם שכל הירקות והפירות שקניתם ב"יום השוק" בסופרמרקט שלכם נרקבו תוך יומיים? ייתכן שאיכות הסחורה אינה אשמה בכך – אלא תנאי האחסון שאתם גוזרים את המזון שלכם. עם כמה התאמות המבוססות על המלצות מגובות מדע של חוקרי מזון ושפים, תוכלו ליהנות מהפירות והירקות טריים יותר לאורך זמן. נעזרנו ב-Claude כדי לתמצת כמה עצות כאלו.