מלחמת החקלאים

הרפורמה בחקלאות - מכה לחקלאים ולציבור

הפגנת החקלאים

הפגנת החקלאים
צילום: ארגון מגדלי הפירות

אנחנו, החקלאים, לא נגד שינויים, ואף הוכחנו זאת ברפורמות קודמות • אך חשוב שהדברים ייעשו בהיגיון ומתוך הסכמה, ולא ב"הנחתה" חד־צדדית שפוגעת בכולם

לאחרונה פורסם "מאזן אספקת המזון 2020" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמטרתו היא לגבש את תמונת המצב ולהציג לקובעי המדיניות מידע על כמות האספקה של המזון בישראל ועל מידת התלות של המדינה ביבוא. מהנתונים עולה כי למדינת ישראל יש תלות בעייתית מאוד במזון המיובא: 97 אחוזים מאספקת הדגנים בישראל מקורה ביבוא, וכך גם 91 אחוזים מהדגים, 75 אחוזים מאספקת הקטניות, הבוטנים והאגוזים, ו־62 אחוזים מאספקת בשר הבקר.

הצניחה במחירי הפירות והירקות עדיין לא קשורה לרפורמה בחקלאות

פרי

סעיף הפירות והירקות במדד המחירים ליוני רשם ירידה חדה של 8.5% בין מאי ליוני, הירקות הטריים רשמו ירידה של 4.87% והפירות הטריים ירדו ב־18.55%. למרות הירידות, עדיין מוקדם לייחס אותן להפחתת מכסי הייבוא של הפירות והירקות שנכנסה לתוקפה בסוף מרץ

החקלאים לראשי הארגונים: "תקנו את החורים ברפורמה, לא סומכים על האוצר"

בעצומה שעליה חתמו עד כה 1,000 חקלאים מרחבי הארץ, הם מביעים את התנגדותם לרפורמה בחקלאות במתכונתה הנוכחית, וקוראים לראשי הארגונים החקלאיים והתנועות המיישבות "למשוך חתימתם מהסכם הרפורמה לאלתר, לעצור ולהתייעץ"

1,000 חקלאים נגד הרפורמה: ההסכם שנחתם בשבוע שעבר בין ראשי הארגונים למשרדי האוצר והחקלאות "מהווה סכנה מיידית להמשך קיומה של החקלאות", נכתב בעצומה שנשלחה לראשי הארגונים החקלאיים והתנועות המיישבות.

ארגוני החקלאים הגיעו בשבוע שעבר, לאחר משא ומתן אינטנסיבי, להסכם עם משרדי האוצר והחקלאות על עיקרי הרפורמה בענפי הצומח.

רפורמת החקלאות רומסת את החקלאים

הרפורמה השטחית שנחתמה עם משרד החקלאות תביא לסגירת מאות משקים. הנקודות החשובות ביותר, שהן עלויות עובדים זרים, תשומות חקלאות והוזלת המים לא קיבלו תשומת לב מספקת

הרפורמה החדשה בחקלאות הוכיחה עד כמה השלטון מנותק מהשטח. אני לא רוצה לחשוב רחוק יותר ולקשר בין הון לשלטון. אני מעדיף להישאר נאיבי, אהבת הארץ והאדמה שאני מגדל עליה מקשים על המחשבה הרעה הזאת.

יובל שגב בגל"צ- בדרך לעימות בין העבודה וכחול-לבן ליש עתיד:

בשתי המפלגות מאיימים לעתור לבג"ץ נגד מיקי לוי בטענה שהוא מעכב את העלאת תקנות יבוא הפירות והירקות להצבעה: "תחושה שזה מכוון, בלחץ של לפיד וליברמן"

‏המועד להעלאת הצווים להצבעה הוא היום. אחרי שלא הצליחו בנתיים להגיע לסיכומים כמו שעשו בשוק הביצים. אמור להיות לנציגי החקלאים בקואליציה (רם שפע, אלון שוסטר וכו') רוב להפלת התקנות במליאת הכנסת יחד עם חלק מחברי האופוזיציה, ומכאן הלחץ של ליברמן והשותף לפיד.

הרפורמה בחקלאות בדרך להתבטל? דיון נוסף בלשכת מנכ"ל רה"מ

עודד פורר

עודד פורר
צילום יצחק הררי דוברות הכנסת

בלשכת משרד ראש הממשלה מנסים להציל את הרפורמה בחקלאות על ידי פגישה עם הח"כים התומכים בחקלאים,

אך גורמים המעורים בנושא אמרו לגלובס כי הפגישה "חסרת סיכוי" משום שדרישות החקלאים לא עולות בקנה אחד עם יכולת הממשלה לבצע

האם מפלגות הקואליציה יבטלו את צווי המכס על דבש וביצים של ליברמן?

ליברמן

ליברמן
צילום מרק ניימן לע"ם

נציגי מפלגת העבודה, מרצ, כחול לבן ויש עתיד פנו במכתב דחוף ליו"ר הכנסת בדרישה לכנס את מליאת הכנסת להצבעה על צווי המכס בדבש ובביצים.

למרות התנגדות בקואליציה, שר האוצר חתם על צווים ליבוא ללא מכס של דבש וביצים לפני כ-60 יום, וכעת הכנסת יכולה לבטל אותם

זירת התגוששות חדשה-ישנה בקואליציה: נציגי מפלגת העבודה, מרצ, כחול לבן ויש עתיד פנו במכתב דחוף ליו"ר הכנסת מיקי לוי בדרישה לכנס את מליאת הכנסת להצבעה על צווי המכס בדבש ובביצים.

ארגון מגדלי הפירות מצדיע לח"כ ביטון!

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל
צילום: ארגון מגדלי הפירות

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, מברך ומצדיע בשם החקלאות והחקלאים ליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון,

שנעל לפני זמן קצר את ישיבת הוועדה בנושא רפורמת תעריפי התחבורה הציבורית והודיע כי, החל מהיום כל דיוני ועדת הכלכלה וועדות המשנה מבוטלים וכי לא יצביע עם הקואליציה, למעט בהצבעות אי אמון, במחאה על אי ההתייחסות לוועדת הכלכלה, ואמר בין היתר, 'אל תפגעו בחקלאים בצפון ובחלשים בתח"צ ותקבלו אותי שותף. לגבי החקלאות- לעצור הכל עד להסכמה עם החקלאים'.

האם עלינו לחכות לרפורמה בחקלאות, או שפירות וירקות הם לעשירון העליון בלבד?

הדובדבן שבקצפת עולה לנו 100 שקל לקילו, הנקטרינה - 50 שקל, ובבדיקה שערכנו נחשפו פערי מחיר של 300% בין רשתות המזון. עשו טובה, אל תאשימו את המלחמה באוקראינה

למרבה הצער, הנוסחה למכור פחות ולהרוויח יותר היא חלק מתרבות המסחר המקומית. כך עובד הראש של הקמעונאי: "אם אנו זקוקים לשני טונות עופות טריים, אך הצפי הוא שנקבל חצי טון - שימכרו בכל מקרה, אין סיבה שנשחק את הרווחיות".

דובדבן, תפוח ונקטרינה: צפי להכפלה ביבול פירות הקיץ ביחס לשנה שעברה

ירון בלחסן

ירון בלחסן
צילום: ארגון מגדלי הפירות

ארגון מגדלי הפירות בישראל מדווח על גידול ביבול עצי הפרי הודות לחורף שהתאפיין טמפרטורות נמוכות וכמות משקעים גבוהה | מנכ"ל הארגון, ירון בלחסן: "דווקא בעונה ברוכת פרי, לא קיימת הצדקה לייבוא פירות כפי שמתכננת הממשלה"

ארגון מגדלי הפירות בישראל מדווח על צפי להכפלה ביבול פירות הקיץ ביחס לשנה שעברה. קטיף הדובדבן שהחל בימים אלה צפוי להניב יבול של כ-4,000 טון. זאת הודות לחורף השנה שהתאפיין טמפרטורות נמוכות, כמות משקעים גבוהה ומנות הקור ההכרחיות ליבול גבוה בעצי הפרי הנשירים (נקטרינה, תפוח, דובדבן, אפרסק, אגס וכד').