יבוא

יבוא

אושר סופית בכנסת: הירקות והפירות יסומנו כדי שהצרכן יידע מהיכן התוצרת

ישראל הפכה מיצרנית של פירות וירקות למדינה שמייבאת חלק גדול מהתוצרת שנמכרת לצרכנים. כעת בעלי עסקים יחויבו לסמן את ארץ המקור כדי שצרכנים יידעו האם העגבנייה שהם קונים היא מטורקיה

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את תיקון חוק הגנת הצרכן שיאפשר לצרכן לזהות את ארץ המקור של תוצרת חקלאית. המטרה: שקיפות לצרכנים ועידוד רכישת תוצרת מקומית. חובת הסימון תיכנס לתוקף בעוד חמישה חודשים.

ישראל הפכה מיצרנית של פירות, ירקות, ביצים, דגים ובשר - למדינה שמייבאת חלק גדול מהתוצרת שנמכרת לצרכנים. כעת בעלי עסקים יחויבו לסמן את ארץ המקור.

מנכ"ל משרד הכלכלה מתנגד לחוק לסימון תוצרת חקלאית, ומקדם במקומו את רפורמת המשרד

המנכ"ל אמנון מרחב טוען כי עדיף לקדם את רפורמת "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" לפני אישור החוק | יו"ר ועדת הכלכלה דוד ביטן: "כשנוריד את המע"מ על מוצרי מזון כמו באירופה, אז נדבר"

לבקשת הקמעונאים: בשר, עוף ודגים טריים יוחרגו מהצעת החוק לסימון ארץ המקור של תוצרת חקלאית טרייה. בנוסף, עודכן מועד תחולת החוק ונקבע ל-5 חודשים במכר הרגיל ו-7 חודשים במכר מקוון מיום קבלתו. שר הכלכלה והתעשייה יהיה רשאי להחריג מוצרים מסוימים במכירה באינטרנט, באישור ועדת הכלכלה.

ועדת הכלכלה עשתה היסטוריה- אושר חוק סימון ארץ מקור

ירון בלחסן, מנכ"ל הארגון

ירון בלחסן, מנכ"ל הארגון

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר: "אנו מברכים על החלטת ועדת הכלכלה בראשותו של חה"כ דוד ביטן, לאשר את הצעת החוק לסימון ארץ מקור לתוצרת חקלאית, שהציעו חברי הכנסת ירון אזולאי, רם בן ברק ואלון שוסטר.

החוק מביא בשורה של שקיפות עבור הצרכן, שיוכל בעזרת סימון התוצרת, לדעת מאיזו ארץ יובאה הסחורה, כאשר על פי סקרים ידוע כי הצרכן הישראלי מעדיף פירות וירקות מתוצרת ישראלית מפוקחת ובריאה, על פני סחורה מייבוא. עוד יתרום החוק לפרנסת חקלאי ישראל, במקום חקלאי טורקיה או פולין. תודה לחה"כ ביטן על עמידה איתנה למען ענף החקלאות, וההתיישבות. כל הכבוד".

עוד מנגנון חדש להקלת יבוא פירות וירקות מבקש להפחית את יוקר המחיה?

אוצר: 3% מההוצאה של משק הבית היא על פירות וירקות - ההצעה תוריד את יוקר המחיה ●
המטרה היא לקבל פירות וירקות כל השנה, בעונה ומחוץ לעונה ● סגן שר החקלאות: המדיניות היא לאשר ייבוא, אבל לא כל דבר ולא בכל מחיר ● יו"ר ועדת הכלכלה: לא נוותר על התמיכה הישירה לחקלאים ● חלק מחברי הוועדה הביעו חשש מההשפעה על החקלאות ותהו האם פיצוי לחקלאים יספיק

העגבנייה בישראל תתייקר בגלל הגבלת הייצוא בטורקיה?

הממשלה המקומית הודיעה כי רעידות האדמה שפקדו את המדינה לאחרונה גרמו לנזק בגידולים ב-11 מחוזות שונים, בעקבות כך נוצר מחסור ולכן ההחלטה על הגבלת היצוא עד אמצע אפריל. בישראל, שמייבאת את רוב העגבניות מטורקיה, חוששים כעת שמחירן יזנק משמעותית לאור המחסור הצפוי. משרד החקלאות: "נפתח מכסות יבוא פטורות ממכס ממדינות נוספות ככל שיידרש"

האם מחיר העגבניות יזנק לקראת חג הפסח? בעקבות הודעת משרד החקלאות הטורקי על הגבלת יצוא העגבניות עד ה-14 לאפריל, מכיוון שהגידולים נפגעו ברעידת האדמה, החשש הוא למחסור לקראת פסח ועליה במחיר.

סלט של הגבלות

הציבור בישראל מודע יותר ויותר לעובדה שסלט הירקות שלו הוא בינלאומי.

היקף יבוא הפירות והירקות לארץ עומד על כמיליארד דולר בשנה - צמיחה של 150% בעשור האחרון. למרות זאת, ישראל נחשבת עדיין ליצרנית של רוב תוצרתה, בתחומי המזון הטרי לפחות.

עמדת החקלאים המקומיים בעניין מבולבלת למדי. מצד אחד הם מפעילים לובי אגרסיבי להגנה על תוצרתם, מה שמוביל למכסות יבוא ולמכסים גבוהים. אך מצד שני, הם מבקשים לנצל כל הזדמנות למכור את תוצרתם במחירים גבוהים יותר לחו"ל, גם אם היצוא הזה גורם למחסור בשוק המקומי, שמוביל לצורך במכסות יבוא.

הקרב על השעועית: המחאה של מועצת הצמחים

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון לשר הכלכלה עמיר פרץ: "המכרז ליבוא שעועית קפואה פוגע קשות ושלא לצורך בחקלאות המקומית. השוק המוסדי נעלם כמעט לחלוטין"

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון שלח מכתב לשר הכלכלה עמיר פרץ, בו הוא מוחה על כך שמכרז שיצא מטעם משרד הכלכלה פוגע קשות ושלא לצורך בחקלאות הישראלית ובתעשייה המקומית.

אילו פירות וירקות מיובאים מחו''ל מכילים כמות גבוהה של חומרי הדברה ?

הדברה

הדברה
Image by zefe wu from Pixabay 

ייבוא התוצרת החקלאית לישראל גדל משמעותית בשנים האחרונות.

בדיקה מקיפה שנעשתה לתוצרת שמקורה בחו''ל מעלה כי 17% מהפירות והירקות לא עמדו בתקן הישראלי.

עם זאת, מתברר כי חוקי הייבוא יוצרים מצב בו סחורה של חקלאי ישראלי עשויה להיפסל – אך פירות וירקות עם חומרי הדברה גבוהים שמגיעים מחו''ל דווקא יאושרו

מחירי המלפפונים בנסיקה: משרד האוצר אישר יבוא ירקות באיחור

מחסור במלפפונים בירקניות

מחסור במלפפונים בירקניות
Image by Daniel Dan outsideclick from Pixabay 

רגע לפני החג, בעוד שמחירי הירקות בעלייה מתמדת מאז גל החום ובצל המחסור החמור במלפפונים, שמחירם לצרכן הגיע עד ל-14.90 שקל לק"ג - שר האוצר חתם על צו יבוא ללא מכס. ובינתיים: חשש למחסור גם בחלב

עכשיו נזכרים: רגע לפני החג, כשמחירי הירקות בנסיקה, משרד האוצר חתם על צו לייבוא ירקות טריים במכסות פטורות ממכס של כ-50 טונות

עיקר העלייה במחירים היא במלפפונים, שבירקניות מחירם נסק עד ל-14.90 שקל לק"ג, בשל מחסור חריף שנוצר בעקבות גל החום. בחלק מרשתות השיווק מוכרים ירקות בזול לקראת החג, אך מדובר במחירי הפסד.

מלפפונים מטורקיה ותפוחים מאמריקה: היבוא יציל את החקלאות הישראלית

מלפפונים

מלפפונים
Image by Krzysztof Jaracz from Pixabay 

על החקלאות בישראל להתמקד ביתרון היחסי שלנו. יש גידולים חקלאיים רבים שישראלים מאוד טובים בהם. 

ניסיון להפוך את ישראל לאוטרקית, כלומר מנותקת מסחר חוץ, ידרוש מאתנו כל כך הרבה שטחים לגידול חיטה, שבגידולה אנחנו לא טובים מספיק, שכל מדינת ישראל פשוט לא תספיק לכך