מים

רשות המים תאפשר הקלות: הפרטים הלאים נחשפים

אפשרות למי שפתח את ביתו לארח תושבים שהתפנו מבתיהם באזורי הקרבות לקבל תוספת של מים בתעריף הנמוך של המדרגה הראשונה בחשבון. כדי לקבל את ההטבה, המארחים יצטרכו רק למסור הצהרה לספק המים על מספר המתארחים ומספרי הזהות שלהם וחשבונם יחושב על בסיס התעריף הנמוך לשירותי מים וביוב גם עבור אורחיהם

 

העלאת מחירי המים תייקר את גידול הפירות והירקות בעשרות אחוזים

עלות גידול עגבנייה תעלה ב-10%, בצל ב-40% ותפוח ב-27% | החקלאים חוששים שרשתות השיווק יסרבו להעלות מחירים לצרכנים או לפגוע ברווחיות שלהם ויגלגלו את העלייה אל החקלאים | משרד החקלאות, שנציגו עזב את הדיון במחאה: "ברשות המים לא נתנו מענה להרבה שאלות"

בשבוע הקרוב עתידה מועצת רשות המים לדון בעליית מחירי המים לחקלאות.

השקיה

"מים לישראל", האגודה המרכזת את אגודות המים לחקלאות בכל רחבי הארץ קוראת לרשות המים לדחות את הדיון.

"אין זה הזמן להעלות מחירים כאשר הממשלה הקודמת סיימה את תפקידה והחדשה טרם הושבעה.

אסור לרשות המים לקבל החלטה שאיננה מוסכמת במציאות הפוליטית בישראל בהעדר ממשלה שתקבע מדיניות", אומר איתן ברושי, יו"ר מים לישראל, ומוסיף, "לדעתנו, ולדעת גורמים בכירים נוספים, אין הצדקה להעלות את תעריפי המים לחקלאות ובמקביל יש לפעול על מנת להוזיל את עלויות מי הקולחין".

משקמים את הנחלים בישראל, תוך שמירה על מערכות טבעיות והיערכות למשבר האקלים:

נחל

משרדי הגנת הסביבה והחקלאות אישרו 22 פרויקטים חדשים לשיקום נחלים ולניהול נגר בהיקף כולל של 43 מיליון שקל

בין הפרויקטים: נחל סעדיה, נחל קנה, גוש חלב, נחל ציפורי, גרר, חילזון ועירון

 יותר משליש מסכום זה יועבר לפרויקטים בקרב יישובי החברה הערבית; הסכום הכולל שישקיעו המשרדים בשיקול נחלים ופרויקטים לניהול נגר וניקוז: 108 מיליון שקל

דודי בלסר: "בזכות החדשנות, הנגב מייצר פירות וירוקות המיוצאיים לעולם"

דודי בלסר, מנהל יחידת החדשנות בחברת מקורות, בוועידת ישראל לעסקים של גלובס: "חברת מקורות השקיעה עד כה ב-8 חברות סטארטאפ ויש לנו תוכניות להשקיע בעוד 4, אנחנו מנסים להביא טאלנטים שישקיעו במים"

דודי בלסר, מנהל יחידת החדשנות בחברת מקורות שהשתתף בוועידת ישראל לעסקים של גלובס היום אמר כי "חברת מקורות השקיעה עד כה ב-8 חברות סטארטאפ ויש לנו תוכניות להשקיע בעוד 4, אנחנו מנסים להביא טאלנטים שישקיעו במים וסך הכל ישראל ומקורות נמצאים בפוזיציה מעניינת בשוק הגלובלי ויש לנו מה לומר בנושא הזה".

הצעת פשרה לחקלאים: מחירי המים יסובסדו מתקציב המדינה

עפ"י רשות המים, החקלאים היום מסובסדים בהיקף של בין 350 ל-500 מיליון שקל בשנה, וכדי לכסות את עלויותיהם האמיתיות, תעריף המים השפירים לחקלאות נדרש לעלות משמעותית • בסוף המו"מ, שצפוי להימשך כשלושה שבועות, תצא רשות המים לשימוע ציבורי כדי לשמוע את עמדות הציבור ובעלי האינטרסים בנושא

רשות המים נערכת לרפורמה משמעותית במחירי המים לחקלאות. על פי רשות המים, החקלאים היום מסובסדים בהיקף של בין 350 ל-500 מיליון שקל בשנה, וכדי לכסות את עלויותיהם האמיתיות, תעריף המים השפירים לחקלאות נדרש לעלות משמעותית.

מהי הדרך הנכונה לעצב את המדיניות האופטימלית עבור משק המים לחקלאות בישראל?

מים

לחקלאות הישראלית מגוון רחב של תפקידים לאומיים: היא מספקת מזון לתושבים ומבטיחה את הזכות הבסיסית למזון טרי ונגיש לכל האוכלוסייה, הן בשגרה והן בתנאי אי-ודאות גיאופוליטית וכלכלית; היא מספקת תעסוקה ובסיס כלכלי לעוסקים בה; ומספקת תועלות חיצוניות רבות, כגון נוף חקלאי, ריאות ירוקות במרכז הארץ והתיישבות ושמירת קרקעות באזורי הפריפריה.

צוות משותף לבחינת הגדלת היצע השימוש במי הקולחים

מים ממוחזרים

NHHO NNUJZRHO

משרדי החקלאות, האנרגיה, האוצר ורשות המים מקימים צוות משותף לבחינת הגדלת היצע השימוש במי הקולחים, לטובת ניצולם היעיל והאופטימלי והורדת עלותם לחקלאות

משרדי החקלאות ופיתוח הכפר, האנרגיה, האוצר ורשות המים מקימים בימים אלה צוות משותף לבחינת הגדלת היצע השימוש במי הקולחים, לטובת ניצולם היעיל והאופטימלי ובחינת דרכים להורדת עלותם לחקלאות. מהלך זה מתבצע בהמשך לסעיף 30 להחלטת ממשלה מספר 213 ("תכנית להגברת התחרות בחקלאות ותיקון החלטת ממשלה") מה-1.8.21.

הפירות הצמאים של אגן הים התיכון

השקיה

ענבים, חיטה ותירס: על פי מחקר חדש, גידולים חקלאיים פופולריים בארצות הים התיכון יזדקקו בעתיד הלא-רחוק ליותר השקיה – וזאת כשמקורות המים באזור רק הולכים ומידלדלים. כיצד מתכוננים לכך החקלאים הישראלים? ולמה, למרות מה שמופיע בחשבון המים שלנו, למים אין מחיר?

לצד השלכותיה ההרסניות הרבות, המלחמה שמשתוללת בשבועות האחרונים באירופה משפיעה גם על התוצרים החקלאיים הבסיסיים שכולנו ניזונים מהם. רוסיה ואוקראינה אחראיות לחלק ניכר מייצוא החיטה והתירס לעולם, ומחיריהם של שני הגידולים הללו זינקו בעשרות אחוזים בישראל ובעולם מאז תחילת הלחימה – מה שעלול גם לפגוע באספקתם.

החקלאים זועמים: "העלאת מחיר המים - מכת מוות"

מים

ברשות המים מתכננים להעלות את מחיר המים ל־2 שקלים לקוב • מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מהלך חסר אחריות, יש לעצור את המחדל"

ביום שלישי צפויה רשות המים להכריע בנוגע להעלאת מחיר המים לחקלאות, צעד אשר מעורר זעם בקרב החקלאים.

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, מתריע כי צעד כזה, יחד עם הסרת המכסים והפתיחה המאסיבית ליבוא של פירות וירקות, יביא לסופה של החקלאות הישראלית.