התישבות

נוהל הדור הבא בחקלאות – תמיכה בחקלאים חדשים ובנקלטים חדשים בפריפריה לשנת 2023

נוהל זה בא לקדם ולבנות את הדור הבא והחקלאים החדשים ולהצעיר את העוסקים בחקלאות, וכן לטפל במשקים לא מעובדים בכל הארץ. לשם כך, משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומשרד האוצר יתמכו בחקלאים חדשים ונקלטים חדשים בפריפריה שיהוו את הדור הבא בחקלאות. למימוש תמיכה זו בשנת 2023 הוקצה למשרד החקלאות תקציב בסך 20 מליון ש"ח.

התכנית הרב-שנתית לפיתוח העיר אילת וחבל אילות יוצאת לדרך

חקלאות מדברית

משרד החקלאות ופיתוח הכפר ישקיע 20 מיליון ₪ בפיתוח העיר אילת וחבל אילות 

המטרה: הפיכת אילת וחבל אילות למוקד לאומי ובינלאומי בתחומי הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים 

70 שנים אחרי

החקלאים יוצאים בזעם נגד שר החקלאות, ישראל עושה קומבינה עם צרפת בתחום התיירות, ובפרדסי השרון מתמודדים עם גניבות פרי • זה מה שקרה בארץ השבוע לפני שבעה עשורים

שר החקלאות, פנחס לבון, שהיה האחראי לאספקת כלל המוצרים בארץ, נוסף על פירות, ירקות ותוצרת ממשק החי - מצא עצמו מותקף מכל כיוון בשל הדלדול באספקה.

סינרגיה ושיתופי פעולה בין המרחב הכפרי למרחב העירוני:

מרחב כפרי

לראשונה ייתן משרד החקלאות עדיפות לשיתופי פעולה מרחביים וחיבור בין עיר לכפר, וישקיע כ-20 מיליון ₪ בשורת פרויקטים שיתמרצו שיתופי פעולה בין "העיר" לבין "הכפר" 

לטובת הדור הבא בחקלאות ישקיע משרד החקלאות 35 מיליון ₪ בחקלאים "חדשים" ובחקלאים "חוזרים" שלא היו פעילים

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר, הנחה לקדם מתווה תמיכה לקליטת חקלאים חדשים והצערת העוסקים בחקלאות באמצעות תמיכה ייעודית של המשרד לקליטת תושבים חדשים בישובים חקלאיים, בדגש בפריפריה. לטובת התמיכה יוקצו לחקלאים החדשים 35 מיליון ₪ לבניית הדור הבא בחקלאות בשנים 2022-2021. כמו כן, חקלאים חוזרים, שעסקו בעבר בחקלאות ומעוניינים לשוב ולעסוק בה יזכו גם הם למענק. בדרך זו יקדם המשרד הפרחה מחדש של משקים לא מעובדים שננטשו בכל הארץ.

 

מחבקים את תושבי העוטף, מצדיעים לחיילים ומברכים את החקלאים, חג שבועות שמח!

מלחמה ושלום

מלחמה ושלום

היום, שעה שאנו מצדיעים לחיילי צה"ל הנלחמים על ביטחוננו, אנו מצדיעים גם לחקלאי ישראל - מגדלי התפוחים והעופות בגבול הצפוני, מגדלי התמרים שבגבול המזרחי, מגדלי תפוחי האדמה והחיטה בגבולנו הדרומי, מגדלי פירות ההדר שבמרכז הארץ, הרפתנים בכל רחבי הארץ. אנו מצדיעים לכל אלה המעבדים את האדמה באהבה ומסירות, מתוך תחושת שליחות, יום יום, שעה שעה, בכל ימות השנה. 

"במקום בו תחרוש המחרשה היהודית את התלם האחרון שם יעבור גבולנו" - המילים הללו, שכתב  טרומפלדור לפני יותר מ-100 שנה רלוונטיות היום, ערב חג השבועות, יותר מתמיד. 

מובלעת צופר הוחזרה לירדן; הממשלה מעכבת את הסיוע לחקלאים

פינוי מובלעת צופר בשטח ירדן,

פינוי מובלעת צופר בשטח ירדן, 
Image by Ryan McGuire from Pixabay

העבודות להכשרת האדמות החלופיות במקום שטחי מובלעת צופר שהוחזרה לירדנים נמשכות

אך העברת התקציב הממשלתי שהובטח להקמת חממות חדשות ומבנים חקלאיים מתעכבת. ''עדיין לא התאוששנו מטראומת הפינוי, וחקלאי צופר נותרו ללא קרקעות וללא פרנסה לעונה הקרובה''

עונת הגידול החדשה בסכנה, ועשרות משפחות עלולות להיוותר ללא פרנסה: עונת השתילה בחממות החקלאיות בערבה התיכונה תפתח בעוד שבועיים, עם תום 'תקופת החיץ' בין עונות הגידול - אך חקלאי מושב צופר לא יוכלו להתחיל את העונה הקרובה וצפויים לספוג הפסדי ענק.

מתחברים לאדמה ותומכים בתיירות כחול לבן

נגב

נגב
Image by klimkin from Pixabay

קרן מיראז’ והשומר החדש משיקים מגוון חוויות ופעילויות חקלאיות לכל המשפחה במהלך יולי אוגוסט

ימי הקיץ מביאים איתם את תקופת הבציר, יחד עם מגוון פירות קיץ טעימים ומתוקים.
ארגון השומר החדש בשיתוף עם קרן מיראז’ לפיתוח הנגב, מזמינות את הציבור הרחב לסדרה של חוויות חקלאיות לכל המשפחה במהלך יולי אוגוסט המאפשרות חיבור לאדמה, תמיכה בחקלאי הנגב וקידום התיירות החקלאית והמדברית בנגב. הפעילויות, יתקיימו בקבוצות קטנות ובאוויר הפתוח, תחת הנחיות משרד הבריאות ובמחיר סמלי.

 

הגיע הזמן ליישב את בקעת הירדן

מטע תמרים

מטע תמרים
צילום: pixabay

המתיישבים בבקעה אמנם הפכו ארץ צייה ומדבר מוכת חום, למעצמה חקלאית מודרנית;

בין אם תוחל הריבונות על בקעת הירדן ובין אם לאו, המציאות ההתיישבותית שם דורשת שינוי חד ותיקון דחוף. המתיישבים בבקעה אמנם הפכו ארץ צייה ומדבר מוכת חום, למעצמה חקלאית מודרנית; עשרות אלפי הדונמים של מטעי תמרים, ענבי מאכל, ירקות, פירות ותבלינים, שמגיעים עד אירופה, יעידו על כך. אלא שהמרחב העצום שעליו משתרעת ההתיישבות בבקעה - תחומי המועצה האזורית מתפרסים על פני 860 אלף דונם - עומד ביחס הפוך לאוכלוסייה הדלילה שקבעה בו את ביתה ב־53 השנים האחרונות. 6,000 נפש בלבד מתגוררים ב־21 היישובים שהוקמו מאז 1967.

וועידת ארגון מגדלי הפירות 2020 משפיעים על העתיד קוטפים את הפירות

מנכ"ל הארגון ירון בלחסן ושר החקלאות צחי הנגבי 

מנכ"ל הארגון ירון בלחסן ושר החקלאות צחי הנגבי 
צילום ארגון מגדלי הפירות

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל ירון בלחסן לשר החקלאות צחי הנגבי: בכל שנה פוחת ב- 1,000 מספר החקלאים הישראלים המשכיות לענף החקלאות הינה אינטרס לאומי אסטרטגי. השר ישתתף בוועידה החקלאית של ארגון מגדלי הפירות

ועידת ארגון מגדלי הפירות 2020 במפגש עם שר החקלאות צחי הנגבי, קרא ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, למשרד החקלאות לפעול בדחיפות להסדרת כלל הנושאים לטובת ענף החקלאות והחקלאים, המיישבים את גבולות המדינה, שומרים ומעבדים את אדמות הלאום.