משרד החקלאות: צפי לאספקת תוצרת טרייה כסדרה

• המשרד מעריך: למרות הורדת מכסים עדיין ייתכן מחסור קל בעגבניות • הסיבה: גל החום שהוביל לירידה ביבול, בתוספת הביקוש הגובר לקראת החגים  • הביקוש יושלם ביבוא. יחד עם זאת, במשרד החקלאות מדגישים כי ירדן וטורקיה סבלו מגלי חום דומים לאלו שהיו בישראל, וגם שם נפגע היבול המקומי • בנוסף, אישר המשרד ייבוא ביצים ודבש ללא מכס בכדי לענות לביקוש הגובר לקראת תקופת החגים
כחלק מהיערכות משרד החקלאות לקראת חגי תשרי, מקיים המשרד הערכות מצב הסוקרות את כלל ענפי המזון הטרי בישראל בכדי לדאוג לאספקה סדירה של כלל המזון הטרי, ולשמירה על ביטחון המזון. לאחר ניתוח ראשוני של נתוני התוצרת החקלאית הטרייה, משרד החקלאות צופה שאספקת התוצרת הטרייה תהיה כסדרה, וצפי למחסור קל בעגבניות. ההסבר לירידת היבול המקומית טמונה בחום הקיצוני ששרר בחודשי הקיץ, והוביל לפגיעה ביבול בחלק מהגידולים. הירידה ביבול בתוספת העלייה בביקוש לקראת החג, עשויים להביא למחסור קל, אשר יושלם ביבוא (שכמובן פתוח כל השנה). יחד עם זאת, במשרד החקלאות מדגישים כי ירדן וטורקיה סבלו מגלי חום דומים לאלו שהיו בישראל, וגם שם נפגע היבול המקומי.
במשרד מדגישים כי שאר התוצרת הטרייה - אשר כוללת בשר עוף ובשר בקר, דגים, מוצרי חלב, ירקות ופירות אחרים – כלל הביקוש יענה על ההיצע.
בענף הביצים, במטרה למנוע מחסור בביצים בשוק המקומי לקראת חגי תשרי בהם עולה הביקוש לביצים, ולנוכח הערכת מועצת הלול כי עלול להיווצר מחסור קל בהיצע לעומת הביקוש המוגבר בחג, אישר המשרד ייבוא פטור ממכס לתקופת החגים בהיקף של כ-28 מיליון ביצים. ההערכה היא שלאור המחיר העולמי הגבוה של ביצים, הייבוא ייעשה בפועל רק בהתאם לביקוש.
בנוסף, במטרה להוריד את יוקר המחייה ולהנגיש דבש מוזל לכלל האוכלוסייה בתקופה חגי תשרי, פרסם לאחרונה המשרד את רשימת הזוכים במסגרת ההליך התחרותי לחלוקת מכסות פטורות ממכס לייבוא דבש באריזות לצרכן עד 1.5 ק"ג. במסגרת ההליך, יחולקו מכסות פטורות ממכס לויקטורי, רמי לוי, שופרסל, אושר-עד ויוחננוף בהתאם לכמות המבוקשת על ידן בהיקף כולל של 495 טון דבש. המחיר שהוצע על ידי החברות הזוכות נע בין 9.9 ₪ עבור חצי קילו דבש, ועד ל-19.9 לקילו, ובממוצע כ-18.6 ₪ לק"ג. מדובר בירידה של כ-15% ביחס למחיר הדבש שהושג במהלך דומה בשנה שעברה! 
המשרד ממשיך לקיים הערכות מצב שוטפות, ולעקוב אחר השינויים בשוק, ויעדכן את הציבור ככל שיידרש.