מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בסיור מקצועי

בסיור הוצג זן תמר הגדול בעולם "אנברה" שמוצאו מסעודיה
ופותח במו"פ עמק המעיינות
מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, ירון בלחסן וחברי מזכירוּת הארגון, ערכו סיור מקצועי בעמק המעיינות. במהלך הביקור הוצג ה"אנברה", זן התמרים הגדול בעולם (!) שמקורו בערב הסעודית, ופיתוחו ואיקלומו מתבצע בלעדית בישראל, בחוות המו"פ עדן. 

ציון דקו מנהל מו"פ עמק המעיינות וחוות עדן, אמר כי תמר ה"אנברה" הובא מערב הסעודית בשנת 2006 בדרך לא דרך, למעבדת תרבית רקמה בישראל משם הועברו כעשרה שתילים בלבד, לחוות המו"פ וטופחו במשך עשור  עד שהחלו להניב פירות. "עצים המופקים מתרביות רקמה, צומחים באיטיות רבה יותר מאשר עצים בגידול רגיל, ומניבים לאחר זמן ממושך יותר. בשנים האחרונות הצלחנו לפתח מהזן פירות שהם הגדולים והעסיסיים ביותר בעולם ויכולים להגיע לאורך של כ- 10 ס"מ בעת הבשלה. לשם השוואה, זן המג'הול הפופולרי בארץ ובעולם, מגיע עם הבשלתו לאורך של 6-7 ס"מ. יתרון מסחרי משמעותי של ה"אנברה" בנוסף לגודלו המרשים, מתיקותו המתונה של ה"אנברה", פונה לטעמו של קהל יעד קיים, החושק בפירות מתוקים, אך סבור כי המג'הול מתוק מדי" אמר דקו והוסיף: "כיום בחווה מטופחים  60 עצים מזן "אנברה" שהצמיחו כמאה חוטרים, שיופצו בקרוב לשתילה במטעים לגידול מסחרי". 

בחוות עדן מופקים כיום כ- 1.5 טון פרי בשנה, מעצי ה"אנברה", ממוינים ונארזים על ידי קיבוץ טירת צבי הסמוך ונמכרים בחנות הקיבוץ, במחירים המשתווים למחירי המג'הוּל ואף יקרים יותר לעיתים, תוך שהצרכנים משבחים את טעמו וגודלו המרשים. במקביל החוקרים בחווה, עדיין עובדים על מספר שיפורים בקליפת הפרי (שִלְפּוּחַ) והגברת יכולת ההפריה שלו, על מנת להפכו למוצר מוגמר ואטרקטיבי לגידול לחקלאים, המתאים לשיווק בארץ וברחבי העולם. 

בחוות עדן פועל גם בית ספר חקלאי אזורי, מוסד מוכר של משרד החינוך, שהוקם במטרה להנחיל לדורות הבאים את הידע הרב שנרכש בעמק בתחום החקלאות ובעיקר את אהבת המקצוע ואת הרצון להיות ממשיכי דרכם של דורות החקלאים שהפריחו את השממה בעמק. 

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל, שיבח את המחקר הפיתוח והיצירתיות בפיתוח זני פירות חדשים לטובת החקלאים, שיתרמו למינוף כלכלת החקלאות, בעיקר באזורי הפריפריה, זאת לצד פעילות חינוכית ענפה המכשירה את הדור הבא של החקלאים ונוטעת בילדי האזור ערכים של אהבת האדמה ועבודתה "המחקר, הפיתוח החדשנות ועידוד הדור הצעיר להמשיך בענף 
החקלאות המפואר, הינם מהמשימות החשובות ביותר לעתיד החקלאות במדינה, ואבטחת ייצור מזון עצמי, ללא תלות בארצות ניכר, שאינן תמיד לטובת ישראל"

בהמשך הסיור האזינו המשתתפים להרצאה אודות האתגרים הניצבים בפני מגדלי התמרים בעמק ודרכי ההתמודדות עמם, מפי שי שטרן מקיבוץ עין הנציב – מבכירי הדקלאים בישראל, סיירו במטעי המנגו המצליחים של קיבוצי מירב, מעוז חיים וכפר רופין, בהדרכתו של יוסי פורטל- חקלאי מקיבוץ מירב, שהסביר על הצלחת מחקר גידול עצי מנגו בתעלות טוף, המשפר עמידות שורשי העץ ופרי המנגו, כמו גם את איכותו התזונתית. משתתפי הסיור אף ביקרו במעבדות חברת' ביו- בי'- בקיבוץ שדה אליהו, בהדרכת ד"ר גל יעקובי המנהל המדעי של החברה שהסביר אודות המפעל המתקדם לגידול חרקים ואקריות להדברה אורגנית, לצרכים חקלאיים. בסיום, נפגשו עם איילת שאוואר מנהלת 'תאגיד בוסתן שאן', בבעלות משקי האזור ובו בתי אריזה מתקדמים וממוכנים, לתמרים, מנגו, אבוקדו ופירות הדר.

עם תום הסיור, הודה בלחסן למארחים והביע תקווה כי הקשר שנרקם ימשיך לשרת את החקלאים ואת הצרכנים בצורה הטובה ביותר ויתרום ליצירת שיתופי פעולה חוץ אזוריים לקידום ענף הפירות בכל הארץ. "אנחנו מתכוונים להמשיך ליזום סיורים מקצועיים ברחבי הארץ כדי להבין את האתגרים השונים ולספק להם פתרונות מתאימים", אמר בלחסן.  

בין משתתפי הסיור: רוני נקר – כלכלן וחשב במועצת הצמחים, בני קלמן מנהל ועדת נוטעים, החברה לחקלאות גליל עליון, נועם וייסלר – מנהל מו"פ בקעת הירדן, רון יצחקי – מנהל מו"פ צמח ניסיונות, ענבל אגוזי – מנהלת הוועדה החקלאית עמק הירדן, עופר דנין - מזכיר הוועדה החקלאית עמק חפר, מוטי צמיר – מנהל כרם ויקב צובה, חיים חבלין - מנהל תחום החקלאות באגף הכלכלה של התנועה הקיבוצית, נורית לוי – מפיקת ועידת מגדלי הפירות 2020, מיטל טוויל – מזכירת ארגון מגדלי הפירות בישראל ועוד.
 

תמרים

תמרים
Image by nemo frenk from Pixabay