חברות אג-טק מובילות הציגו חידושים בכנס "טכנולוגיות השקיה מדייקת"

הכנס שפתח את סדרת כנסי החורף של מו"פ צפון ושה"מ

פארוק דבור מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות: "נקיים מאמצים להרחיב את נוהל התמיכה בחקלאים באזורי לחימה המעסיקים עובדים זרים  כך שיחול גם על המועצות המקומיות יסוד המעלה, ראש פינה וג'ש גוש חלב"

חוקרים וחברות אג-טק ישראליות מובילות בעולם, הציגו מחקרים וחידושים טכנולוגיים בכנס 'טכנולוגיות השקיה מדייקת', שפתח את סדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות של מו"פ צפון במכון המחקר מיגל בחברה לפיתוח הגליל, ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל.

פארוק דבור, מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות: "מלחמת 'חרבות ברזל' גרמה לטלטלה בענף החקלאות, בפרט בסוגיית כוח האדם. בד בבד הורגש שכל עם ישראל מבין את גודל השעה ואת חשיבות החקלאות הישראלית לשמירה על ביטחון המזון ועל גבולות המדינה, כאשר אנשים מכל פינות הארץ הביעו הזדהות חסרת תקדים עם החקלאים, והתנדבו לסייע להם ללא שום אינטרס או מניע פוליטי".
דבור אף שיתף את משתתפי הכנס כי במשרד החקלאות מתקיימים מאמצים להרחבת נוהל התמיכה בעובדים בחקלאות באזורי לחימה, במסגרתו תקצב המשרד 50 מיליון שקלים עבור החקלאים, "המשרד פועל במטרה להרחיב את הנוהל גם למועצות מקומיות, בהן ראש פינה, יסוד המעלה וג'יש גוש חלב" אמר דבור.

בנוסף לנהלי התמיכה, ולצד הפעילות השוטפת של פיקוד העורף, ציין דבור כי משרד החקלאות מציב בימים אלו, בהוראת שעה, 580 מיגוניות בדרום הארץ ובצפון הארץ. "הביקוש למיגוניות עצום, רק בענף העופות, יש קרוב ל-2,900 מבני לול (כולל חוות), כאשר 70% מגידול העופות להטלה בארץ מתרכז בקו ה- 7-0 ק"מ מגבול לבנון" אמר דבור, והוסיף "חרף המאמץ הרב שנעשה, לא ניתן למגן את הצפון בפרט ואת המדינה בכלל, בפרק זמן של שלושה חודשים, שנה או שנתיים, דבר הדורש גם תקציבים מאד גדולים ולוגיסטיקה מורכבת. לפיכך נאלצנו לקבוע קריטריונים, כגון שמירה על חיי העובדים והמשך רציפות תפקודית למשקים חיוניים. כעת פועל המשרד לגיוס תקציב נוסף של 30 מיליון שקלים להרחבת פריסת המיגוניות על ידי המשרד".

חיה רק-יהלום, מנהלת מו"פ צפון: "עכשיו יותר מתמיד, ועל אף המציאות המאתגרת, מצאנו לנכון לקיים את סדרת כנסי החורף כמדי שנה, כדי להמשיך ללוות ולחזק את החקלאים גם בשעה קשה זו, וכן לדאוג לא רק לכך שהחקלאות הישראלית תשוקם, אלא גם לכך שהיא תמשיך לצמוח ותהיה איתנה מתמיד" אומרת רק יהלום ומוסיפה "החלטה זו קיבלה משנה תוקף, עם נוכחות גבוהה במיוחד שעלתה על כל הציפיות ואף שברה שיא ביחס לשנים קודמות. אין ספק שאנשי הענף צמאים לפגוש זה בזה. נשמח לראות את כולם גם בכנסים הבאים".

בין החידושים הטכנולוגיים שהוצגו בכנס:
פלטפורמה של חברת Treetoscope המשלבת חיישנים חכמים ובינה מלאכותית (AI). באמצעותה החקלאים יכולים לצפות בצריכת המים של עציהם בזמן אמת ובהתאמה אישית, וכן פלטפורמת השקיה מדייקת באמצעות מדידה צימחית של חברת Phytech הכוללת כלי ניטור צימחי למדידה רציפה של עקת מים והתפתחות וגטטיבית של הצמח, בשילוב כלי ניטור מתקדמים לקרקע, אקלים ומערכת ההשקיה.
כמו כן, הציגה חברת Rivulis את התכנית Rivulis Climate, תוכנית חלוצית בעולם המאפשרת לחקלאים להצטרף לזירות מסחר בינלאומיות המתמחות בקרדיטים של פחמן, למכור את הפחמן שצברו לאורך הפרויקט, ליהנות מתמריצים כלכליים הכרוכים בכך ולהביא לרמה גבוהה יותר של חיסכון במים ודשן, טיוב הקרקעות והעשרת המגוון הביולוגי בקרקע. וחברת נטפים הציגה את מערכת ההפעלה החדשה GrowSphere להשקיה מדייקת, בקרי השקיה ומערכות ניטור חדשות. בה אלמנטים הכוללים חומרה, תוכנה ומערכת ענן, לשליטה מלאה על ההשקיה באמצעות חישה וניטור, ניתוח נתונים, המלצות השקיה על ידי מודלים של גידול במספר שיטות, תכנון השקיה וביצוע ההשקיה באמצעות מערכת הבקרה MAX.

הכנסים פתוחים בפני חוקרים, חקלאים והקהל הרחב- ללא תשלום.
הכנס הקרוב בנושא מטעים בצפון, יתקיים ביום ג' ה-2.1.2024 בבית גבריאל 
פרטים בדף הפייסבוק של מו"פ צפון: https://www.facebook.com/Mopzafon ובאתר המו"פ. 
 

פארוק דבור מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות,  

פארוק דבור מנהל מחוז גליל-גולן במשרד החקלאות,  
צילום מופ צפון