החרם הטורקי מוכיח: החקלאות הישראלית חשובה פי כמה

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון: למעלה מ-150 מיליון ש"ח

שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט: המלחמה, והחרמות שהגיעו בעקבותיה, הוכיחו שוב את חשיבות החקלאות המקומית ואת הצורך בתכנית לאומית שתבטיח אספקת מזון טרי, כחול לבן

ל רקע הגשמים היורדים היום, קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות מפרסמת את סיכום נזקי מזג האוויר לחקלאים בחורף האחרון. מסיכום נתוני החורף (דצמבר 23-אפריל 24) שנערך בקנט עולה כי החברה תפצה את החקלאים בלמעלה מ-150 מיליון ש"ח בעקבות נזקים שנגרמו לגידולים החקלאיים בחודשי החורף.

מדובר בסכום נמוך במעט מזה ששולם לחקלאים עבור נזקי החורף הקודם,  אולם היקף השטחים שבהם בוצעה שתילה בחורף האחרון ,כגון ירקות חממה – בעיקר עגבניות וגידולים בשטחים פתוחים כמו גזר, תפו"א, בצל ושטחי פלחה, היה נמוך ביחס לשנים קודמות. זאת בשל חוסר היכולת של חקלאים לגשת לשדות, בצפון ובדרום, כתוצאה מהמלחמה.

בקנט מציינים כי הגידול בהיקף הנזקים בחורף נמצא בעליה מתמדת, כאשר בחורף 21-22 שולמו למגדלים כ-140 מיליון ₪ ובחורף 20-21 הם פוצו בכ-130 מיליון ₪. יצויין כי סיכום נזקי החורף מתייחס רק לנזקי מזג אוויר, ואינו כולל את הנזקים שנגרמו לחקלאים כתוצאה מהמלחמה בדרום ובצפון.  

בקנט מציינים כי חורף 2023/24 התאפיין במזג אוויר חם שפקד את אזורנו עד חודש דצמבר. התארכות עונת הסתיו המלווה בטמפ' גבוהה הביאה לנזק משמעותי, בעיקר לגידולי הירקות שמיועדים לגידול בחודשי החורף הקרים יותר ואף השפיעה על כניסתם של מטעים נשירים לתרדמת חורף החיונית למתן יבול בעונת 2024.