"במחקר החקלאי אנחנו פועלים על אדי הדלק האחרונים"

"כדי להשיג ביטחון מזון צריך להשקיע מאות מיליונים, והמצב הפוך",

אומר עודד זבולון מנכ"ל אגודה שיתופית משקי הנגב. "היעדר תקציבים פוגע ישירות בגידולים ובפריון, יבוא ירקות מחו"ל רק יחליש אותנו"

עודד זבולון, מנכ״ל משקי הנגב, החברה הכלכלית שחולשת על עשרות קיבוצים בעוטף עזה ובאזור הנגב, משרד החקלאות שינה את שמו השבוע ל"משרד החקלאות וביטחון המזון". השם מבטא את המעשים של הממשלה בתחום?

״השם לא מבטא את המעשים, הרי תקציב המשרד קוצץ השנה בחדות, אבל לפעמים צריך להתחיל איפשהו. צריך להגדיר מטרה. צריך לשים מאות מיליונים ותוכנית סדורה כדי לנוע. במדינה מתוקנת השם היה בא עם תוכנית עבודה ותקציב. ישראל היא פחות מתוקנת, ותקציב המשרד קוצץ השנה בחדות. צריך להסתכל על המהות ומבחינה זו המהלך מבורך וחבל שלא נעשה לפני עשר שנים, כי כך מייצרים תודעה: ׳ביטחון מזון׳ זה מטבע לשון שפוליטקאים משתמשים בו הרבה שנים, אבל בפועל לא עשו כמעט כלום. משרד החקלאות הוא הבסיס לביטחון המזון זה אחד האתגרים הגדולים של העולם אל מול תופעות האקלים והתנודתיות הרבה בכלכלה העולמית ואירועי קיצון כמו קורונה ומלחמות. אני רוצה לקוות ש־7 באוקטובר פתח את העיניים למקבלי ההחלטות ולעם ישראל בכלל על החשיבות של החקלאות״.