פשיעה כלכלית

לקראת חג הפסח, מפקחי משרד החקלאות החלו לתגבר את פעילותם במעברי הגבול וסיכלו שני ניסיונות הברחה של כ-9 טונות ירקות

התוצרת הועברה להשמדה וכנגד הנהגים החשודים נפתחו הליכים פליליים

במהלך פעילות של מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה ולחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות, במעבר הבקעה, סיכלו מפקחי המשרד, שני ניסיונות הברחה של כ-9 טונות ירקות מסוגים שונים.

"נשארים לבד במערכה": החקלאים מתקשים להתמודד עם הפשיעה הגוברת

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום, הצביע על ליקויים חמורים בטיפול בפשיעה החקלאית. מספר חקלאים שיתפו בתחושותיהם הקשות, ובחוסר האונים שהם מרגישים בנוגע לטיפול בסוגיה: "הפשע פה לא נשלט"

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי) הצביע על ליקויים חמורים בטיפול המשטרה בפשיעה החקלאית. בין היתר, קבע המבקר כי יש להגביר את הנוכחות של יחידות מג"ב בשטח כדי להרתיע  את העבריינים.

עשרות קילו של פירות הדר: החשוד בגניבות חקלאיות נעצר

מידע שהתקבל במשמר הגבול הוביל את הלוחמים למעצר חשוד שגנב תוצרת חקלאית באזור איבים שבדרום

בשבועיים האחרונים התקיימה פעילות של לוחמי מג"ב דרום מיחידת הית"כ (יחידה תקיפה כפרית) נגד חשוד בגניבות חקלאיות באזור איבים.

מידע שהתקבל ביחידה המרכזית של מג"ב דרום הוביל את הלוחמים לפעילות שהתקיימה בלילה שבין ראשון לשני נגד רכב חשוד שעושה את דרכו לצומת בית הגדי.

לוחמי מג"ב נערכו בצומת בית הגדי וזיהו את הרכב החשוד. לאחר בדיקה ברכב נתפסו כ-110 ק"ג פירות הדר החשודים כגנובים מהשטחים החקלאיים של איבים.

 

"מלבד הנזק הכלכלי, התחושה שהשדה שלך מופקר היא נוראה"

בשדה־ניצן שבחבל אשכול, אבי פרחי מטפח אופטימיות נצחית על אף כל הקשיים. הוא מכיר בבעיות ובקשיים ובכשלי ההנהגה, אבל לא מאבד את התקווה: "כשאתה מדבר עם בני נוער על ערכים, אף אחד לא מזלזל"

כשאבי פרחי הגיע לשדה־ניצן בשנת 1981 הוא התאהב מיד. "זה היה המושב היחידי בצפון הנגב שהייתה בו עבודה עצמית", הוא מספר בגאווה לא כבושה. "הקימו אותו אנגלוסקסים שעזבו הכול מאחור – במקור הם עסקו במקצועות חופשיים: מרצים, רופאים, עורכי דין – והחליטו שהם באים לעשות ציונות במדינת ישראל. ציונות בתוך החולות".

מפקחי משרד החקלאות סיכלו ניסיונות הברחה של למעלה מ-17 טון ירקות מרצועת עזה בשתי פעילויות שונות

תפיסה של למעלה מ8 טון עגבניות במעבר חוסאן

תפיסה של למעלה מ8 טון עגבניות במעבר חוסאן
צילום: משרד החקלאות

במקרה הראשון נתפסו כ-9 טון של ירקות, ביניהם: עגבניות, מלפפונים, חצילים ופלפלים חריפים במחסום א-זעיים הסמוך לירושלים  

במקרה השני נתפסו למעלה מ-8 טון של עגבניות במעבר חוסאן הסמוך לבית לחם • כלל הסחורות הועברו להשמדה באופן מידי נוכח חשש לבריאות הציבור
שר החקלאות ח״כ אבי דיכטר: "אני מברך את יחידת הפיצו"ח שתפסה את משאיות הירקות שהועברו מעזה ליהודה ושומרון והוברחו לישראל 'בסיבוב'. ישראל מאפשרת לפלסטינים לבנות מרקם חיים והם בתמורה משגרים טילים ומבריחים סחורות, משרד החקלאות ימשיך לעקור את התופעה הזו מהשורש"

שר החקלאות, אבי דיכטר, הורה על הקמת ועדה לבדיקת הפריצה והגניבה שאירעו במכון וולקני

צוות לבדיקת הפריצה למכון וולקני

צוות לבדיקת הפריצה למכון וולקני
צילום: רז גרנות 

שר החקלאות, אבי דיכטר: "החלטתי להקים ועדת בדיקה שתחקור לעומק את כלל הגורמים והכשלים שאפשרו את אירוע הפריצה והגניבה שאירעו במכון וולקני.

ועדת הבדיקה תערוך בחינה מחדש של נהלי האבטחה במתקני משרד החקלאות. החלטתי להעמיד בראש הוועדה אדם מחוץ למשרד החקלאות, בעל ידע וניסיון מקצועיים ורלוונטיים לנושא הבדיקה"

השר דיכטר: "הפשיעה החקלאית - מכת מדינה"

השר כהן אמר בוועידת החקלאות: "בלי חקלאות אין ציונות, אף מדינה בעולם לא מזניחה את החקלאים שלה, רוצים כחול לבן".

הבוקר (רביעי) נפתחה במעלה החמישה ועידת ישראל לחקלאות במעמד שרים, חברי כנסת וראשי ארגונים חקלאיים.

בוועידה מציינים כי עם הקמת הממשלה החדשה לחקלאים תקוות רבות בנושא החקלאות ושינוי מדיניות המדינה.

מפקחי משרד החקלאות סיכלו ניסיון הברחה של כ-200 ק"ג תותים מרצועת עזה

תות שדה מוברח

תות שדה מוברח
צילום: משרד החקלאות

מחקירה ראשונית עולה כי הסחורה הייתה מיועדת לשיווק באזור ירושלים • במהלך החקירה הראשונית הנהג הנחקר הודה במיוחס לו

במשרד החקלאות שבים ומדגישים כי שיווק תוצרת חקלאית שלא עברה פיקוח כנדרש היא עבירה על החוק המסכנת את בריאות הציבור וגם עלולה לגרום לנזקים נרחבים לצומח בישראל

סוכל ניסיון הברחה של כ-240 ק"ג ענבים מחברון

הברחת ענבים

הברחת ענבים
צילום משרד החקלאות

מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר (פיצו"ח) בשיתוף אנשי רשות המעברים, סיכלו ניסיון הברחת ענבים בכמות של כ-240 ק"ג במעבר תרקומיא הסמוך לעיר חברון

על פי חקירה ראשונית, המבריחים כיסו את ארגזי הענבים בשמיכות במטרה לעקוף את הפיקוח, ולשווקם לרשתות שיווק באשקלון, למרות שהגיעו ממקור לא מפוקח ועלולים בסבירות גבוהה ביותר לסכן את בריאות הציבור

שטח הפקר?

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מגבש מענה לסיוע לחקלאים בנושא פשיעה חקלאית, ומזמין חקלאים לשתף בתובנות מהשטח

משרד החקלאות ופיתוח הכפר קורא לציבור החקלאים והחקלאיות ובפרט אלה שהתמודדו עם תופעות של פשיעה חקלאית, לקחת חלק בתהליך שיתוף ציבור ייעודי העוסק בפשיעה חקלאית במטרה לשתף בתובנות מהשטח בנוגע לתופעה. המפגשים יתקיימו בשיתוף המשרד לביטחון פנים.